Sicra Header Logo
  • Karriere
  • Om oss
  • Folk
NorskEnglish
Kontakt oss
  1. Kunnskap
  2. Innsikter
  3. Blogg
Blogg
05.12.2025
min tid å lese

Attack-konferansen 2025: Reelle trusler og nye regelverk krever handling

De neste cyberangrepene mot norske virksomheter handler ikke bare om tyveri av data eller økonimisk vinning, men om driftstans. Slik kan budskapet fra Attack 2025, Norges ledende sikkerhetskonferanse oppsummeres.
<span id="hs_cos_wrapper_name" class="hs_cos_wrapper hs_cos_wrapper_meta_field hs_cos_wrapper_type_text" style="" data-hs-cos-general-type="meta_field" data-hs-cos-type="text" >Attack-konferansen 2025: Reelle trusler og nye regelverk krever handling</span>
Terje-Vatle-Sicra1
Terje VatleChief Innovation Officer
Terje Warhuus Vatle er Chief Innovation Officer (CIO). Han leder utviklingen av sikkerhetstjenester i Sicra. 

Digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Oldernes Tung (Ap), åpnet Attack 2025. Hun understreket at Norge er i den mest alvorlige geopolitiske situasjonen siden andre verdenskrig. Det gir stor sannsynlighet for destruktive angrep mot kritisk digital infrastruktur. Samtidig øker sjansen for cyberangrep mot bedrifter i vinningsøyemed.

Attack 2025 samlet sentrale sikkerhetsaktører, som Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM), Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap, Politiets sikkerhetstjeneste (PST), Kripos, Nasjonalt cybersikkerhetssenter (NCSC), Forsvarets forskningsinstitutt (FFI), Cyberforsvaret og de fremste teknologimiljøene innen cybersikkerhet.

Et sentralt tema var at Norges digitale sårbarhet øker i takt med digitaliseringen av industri og kritisk infrastruktur. Konvergensen mellom IT (informasjonsteknologi) og OT (operasjonell teknologi) gjør trusselbildet mer komplekst enn noen gang. Samtidig er trusselaktørene blitt flinkere, de har fått kraftigere verktøy, blant annet kunnstig intelligens (KI), samt at det er blitt flere nasjonale aktører. Det krever mer av offentlige og private virksomheter, uavhengig av størrelse.

Dagens digitale trusler

Som følge av den geopolitiske situasjonen, advarer PST, NSM, Kripos og andre sikkerhetsmyndigheter mot ulike cyberangrep mot norske virksomheter.


Myndighetene mener det er stor sannsynlighet for:

  • Destruktive cyberangrep.

  • Sabotasje mot digital eller fysisk infrastruktur.

  • Påvirkningskampanjer.

  • Organisert kriminalitet blir stadig mer profesjonell og målrettet mot infrastruktur – både OT (for eksempel produksjonssystemer) og IT med digitale angrep for vinning, for eksempel ransomware.

  • Teknisk avansert svindel på internett rettet mot privatpersoner eller virksomheter via deres ansatte.

  • Etterretningsoperasjoner, inkludert kartlegging av fysisk og digital infrastruktur og plassering av innsider.


Følgende risikofaktorer og trender ble holdt frem under konferansen:

  • Mobiltelefonen: en undervurdert risiko.
  • Informasjonstyver: innsamling av mest mulig informasjon uten spor.
  • Tilgang gjennom innlogging.
  • Clickfix og FakeUpdates: en ny type sosial manipulering.
  • QR-koder, voice-phishing og kryssing av plattformer.
  • Angrep som en tjeneste: ferdige angrepspakker.
  • Sårbare leverandørkjeder og innebygget skadevare.
  • KI-agenter og automatisert svindel.
  • Ytterligere personalisering av angrep.

IT og OT gir nye risikoer

Digitalisering av industri, energi, vann, helse og transport store gevinster, og nye sårbarheter. Systemer som er utviklet for å være isolerte, kontrollere, sensorer, styringssystemer, kobles i dag til IT-plattformer. Når IT og OT er tettere sammenkoblet, kan et tilsynelatende lite angrep i IT-miljøet utvikle seg til et kritisk OT-hendelsesforløp. Det er svakheter i disse sammenkoblingene trusselaktørene forsøker å utnytte.


De gir to store utfordringer:

  1. Større angrepsflate: OT-systemer blir en vei inn i virksomhetens mest kritiske systemer.
  2. Større konsekvens: et vellykket angrep handler ikke lenger bare om data. Det kan stoppe produksjon, skade miljø, svekke nasjonal infrastruktur eller sette liv og helse i fare.

Helhetlig sikkerhet gjennom ledelse, overvåkning og ekspertise

Attack 2025 understreket det vi i Sicra opplever – at digital risiko øker, ikke bare i IT-systemer, men også i produksjonsmiljøer, industrisystemer og samfunnskritiske prosesser. Med fusjonen av Sicra og Bluetree, tok vi et strategisk grep for å møte denne utviklingen. Vi kombinerer ledelse, teknologi, overvåkning og OT-kompetanse for å gi virksomheter den tryggheten de trenger i dag. Mange virksomheter er kommet langt innen IT-sikkerhet, men mangler samme modenhet innen OT.


Skal man øke sikkerheten må man være klar over at:

  • IT og OT kan ikke lenger behandles som to separate verdener.
  • Risikoen oppstår i skjæringspunktet mellom IT og OT.

Sicras sikkerhetstriangel er vår metode å bygge helhetlig sikkerhet på, fra styrerommet til serverrommet og helt ut i industrielle kontrollsystemer. For å skape faktisk, digital trygghet må virksomheter håndtere sikkerhet på flere nivåer: strategisk, operativt, teknisk og industrielt.


Sicras sikkerhetstriangel består av tre områder som forsterker hverandre og skaper en helhet få andre kan tilby:


1. Sikkerhetsledelse/CISO

Strategisk sikkerhetsledelse med et helt team av tekniske konsulenter og rådgivere i ryggen. Sicra fungerer som rådgiver og støttespiller for virksomhetens ledelse.


2. Konsulenter med dyp ekspertise på sikkerhet, OT og infrastruktur

Sicras faglige fundament. Det er våre rådgivere, arkitekter og eksperter innen infrastruktur, nettverk, cybersikkerhet og et sterkt og spesialisert OT-sikkerhetsmiljø.


3. Operasjonssentral – Nettverk | Security Operations Center (NOC/SOC)

Sicras operasjonelle muskler: Vår operasjonssentral omfatter både Network Operations Center (NOC) og Security Operations Center (SOC).

  • NOC overvåker og drifter kritiske nettverkstjenester, infrastruktur og plattformer for å sikre stabilitet, ytelse og høy tilgjengelighet.
  • SOC kombinerer overvåkning, reaksjonskapasitet og forensics-kompetanse for å gi kontinuerlig beskyttelse, 24/7, der Sicra er en lokal sikkerhetspartner for Arctic Wolf. Vår SOC er uavhengig fra de som drifter infrastrukturen, som gjør at vi unngår eventuelle interessekonflikter.

Attack 2025 gjorde det tydelig at cybersikkerhet handler om mer enn teknologi og enkeltstående tiltak.

Vi trenger:

  • Felles situasjonsforståelse mellom IT og OT.
  • Helhetlig risikostyring på tvers av teknologi, prosesser og verdikjeder.
  • Operativ sikkerhet som overvåker både IT- og OT-miljøer.
  • Kompetanse som ser sammenhengene.

Det er dette Sicra jobber med hver dag: å hjelpe virksomheter med å modernisere, sikre og drifte både IT og OT – som én sammenhengende helhet.

Trenger du bistand?

Vi tar gjerne en uforpliktende prat. 
Kontakt oss

Les mer

Seks trinn som kan redde Norge fra det neste cyberangrepet
Blogg

Seks trinn som kan redde Norge fra det neste cyberangrepet

Cybersikkerhet
Nettverk
OT
Seks trinn som kan beskytte Norge mot cyberangrep på kritisk infrastruktur.
Tre døgn til angrep: Hvorfor sårbarheter må lukkes raskere
Blogg

Tre døgn til angrep: Hvorfor sårbarheter må lukkes raskere

Cybersikkerhet
CISO
Sårbarhet
Sårbarheter utnyttes på 72 timer. Ledelsen må handle raskere.
Sikker og brukervennlig multifaktor-autentisering (MFA) er mulig
Blogg

Sikker og brukervennlig multifaktor-autentisering (MFA) er mulig

Fagblogg
Cybersikkerhet
Microsoft
Slik får du både sikker og brukervennlig multifaktor-autentisering.
Vurderer du Security Operations Center (SOC)? Slik får du mest for pengene
Blogg

Vurderer du Security Operations Center (SOC)? Slik får du mest for pengene

Cybersikkerhet
SOC
Økonomi
Arctic Wolf
Slik får du trygghet, responstid og økonomisk balanse med Sicra SOC.

Hold deg oppdatert
Motta siste nytt fra Sicra

Linker
BærekraftFAQPartnereSertifiseringerKarrierePresse
Kontakt
Tel: +47 648 08 488
E-post: firmapost@sicra.no

Posthuset, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0185 Oslo

Følg oss på LinkedIn
Sertifiseringer
iso27001-white
ISO 27001
miljofyrtarnlogo-hvit-rgb
Miljøfyrtårn
Sicra Footer Logo
Sicra © 2025
Personvern