
Navn: Truls Thorstad Dahlsveen
Alder: 33
Rolle/tittel: Sikkerhetsarkitekt
Hvor bor du (by): Oslo
Kommer fra: Moelv
Hei! Tusen takk, det gledes. Jeg skal jobbe med sikkerhet i alle former og farger, primært innenfor fagfeltet security operations og mest innenfor Microsoft-verdenen.
Jeg har bakgrunn fra Forsvarets Ingeniørhøgskole (nå Cyberkrigsskolen som høres mye fetere ut), Sambandsbataljonen i Forsvaret og Sopra Steria. De siste årene har jeg primært jobbet som sikkerhetstester og sikkerhetsarkitekt i forbindelse med Sopra Sterias SOC (Security Operations Center).
Jeg kjente både Karl og André som jobber i Sicra fra før og de er begge hel ved og skikkelig faglig dyktige. Jeg ville utvikle meg selv faglig, lære noe nytt av folk som er flinkere enn meg og da virket Sicra som stedet å være.
Jeg trives nok best med SOC-arbeid. Pentesting er veldig kult i korte perioder, men mesteparten av tiden brukes til å lese output fra kode eller skrive rapporter. Dersom jeg kunne gjort litt av begge deler så hadde jeg nok foretrukket det.
Det varierer veldig, akkurat nå er jeg veldig på detection engineering. Ikke veldig dypt ned i optimalisering av KQL, men mer implementasjon av skikkelig livssyklus og testing. Ellers er jeg veldig interessert i SIEM & XDR, skysikkerhet og IAM. Jeg har sittet en del og tittet på både AWS, Google og SentinelOne de siste månedene i tillegg til mitt vanlige virke innenfor Microsoft-stacken.
Oi, det er egentlig bare flaks. Microsoft Sentinel Black Belt er noe man får når man har bidratt til Microsoft sin produktutvikling på Microsoft Sentinel gjennom det åpne «Microsoft Customer Connection Program», samt gjennomført Microsoft Sentinel Ninja Training. At jeg var først er vel egentlig bare heldig som sagt.
Ja, det stemmer. Microsoft sine «microsoft most valuable professional» er personer som er eksperter innenfor et Microsoft-teknologiområde og har bidratt til å dele kunnskap gjennom artikler, blogger, verktøy, foredrag og mye annet. Jeg er så heldig å ha vært MVP siden 2022 innenfor SIEM & XDR.
Jeg må bare presisere at det er veldig lenge siden da brukermassen var betydelig mindre. Jeg spiller litt CTF her og der (mest boot2root) og HackTheBox startet som en plattform for boot2root-oppgaver. Det er altså typisk strukturert slik at du starter med å kun ha nettverkstilgang til en maskin (boks) og må finne en vei inn på maskinen, først som bruker og deretter må man eskalere tilganger til administrator. Du finner to flagg per boks som korresponderer til bruker og administrator som gir deg poeng.
Jeg er stor fan av å lære praktisk og mener veldig sterkt at alle som skal forsvare en infrastruktur burde ha noe begrep om hvordan den samme infrastrukturen kan utnyttes og angripes. HackTheBox fungerer som en slik plattform, sammen med TryHackMe, pwnedlabs og andre.
Det varierer veldig, kommer helt an på hva jeg jobber med og om det er noe som trigger meg til å prate om det. Vanligvis så er det observasjoner om hva folk i bransjen gjør som jeg kanskje mener er litt suboptimalt som er utløsende, men også når jeg sitter og spikker på noe sykt fett i hjemmelaben og tenker at det har sikkert flere nytte av.
En av favorittene mine er «Field notes on Security Strategy» som jeg holdt på Munich Cyber Tactics Techniques & Procedures – det kom egentlig som et svar på at mange ikke hadde helt godt svar på hvor man burde starte sikkerhetsarbeidet og mange som gjorde enkle ting feil i møte med skyen. Litt i samme stil har jeg også snakket en del om feil vi gjør i sikkerhetsovervåking, blant annet på Sikkerhetsfestivalen og BSides Copenhagen. Nå nylig var jeg på scenen hos Microsoft under Microsoft Security Summit og snakket litt om moderne SecOps og hva vi må begynne å gjøre mer av for å lykkes med sikkerhet. Det går i alt fra veldig teknisk til litt mer overordnet.
Jeg har har hatt en stasjonær PC som har fungert som lab en stund, sammen med et Azure-miljø. Har nylig byttet ut den gamle lab-pcen med en vifteløs mini-PC og så langt har jeg fått opp testmiljø for IoT-enheter og Active Directory. Siste påfunn nå om dagen var å lære mer om outbound proxy og spesielt hvordan malware oppfører seg når man har en outbound proxy som krever innlogging. Ellers er det kjekt å ha et lite miljø man kan spinne opp når behov for å teste eller lage noen demoer melder seg.
Nå om dagen står det mellom Spotify, VSCode og RDP-appen i Windows. Spotify rett og slett fordi jeg elsker å høre på musikk, mens VSCode og RDP fordi jeg sitter og koker litt i hjemmelaben om dagen.
Jeg er rett og slett bare litt ekstra risikoavers (og liker veldig godt å se på film mens jeg sykler), så da står sykkelen inne montert i en rulle.
Battlefield 6 er en slager. Spillet er helt ålreit, men jeg liker best spill der man kan spille med venner. For Battlefield så ble vi bare en hel del folk som kjøpte spillet og da blir det automatisk mer moro tenker jeg.
Ellers har det gått en hel del i League of Legends og Counter Strike 2 de siste årene, med noen innhopp i World of Warcraft. Jeg pleier som regel å hoppe på det meste som kommer ut av spill, forutsatt at man har noen å spille med.
Jeg prøver å lære meg japansk, det går så-som-så.
Hjemmekontor eller kontoret Hjemmekontor
Biometri eller kode? Windows hello for business
Face ID eller Touch ID? Face ID
Vipps eller cash? Vipps
Gaming eller TV? Gaming
Bok eller podcast? Bok 100%
Norgesferie eller utenlandsferie? Utenlandsferie